Manželské odcudzenie

Ste spolu manželia už nejakú dobu. Čím ďalej viac cítite, že sa od seba vzďaľujete. Že už si nie ste tak blízki ako kedysi. Nemáte si už čo povedať, skôr už len žijete vedľa seba. Aj napriek tomu, že ste skvelými rodičmi, spolu už neviete byť spokojní. Vzájomne sa odcudzujete, čo môže mať vplyv nielen na deti, ale aj na celú rodinu.

Aké dôvody vedú k manželskému odcudzeniu?

Z mojej skúsenosti je hlavným dôvodom manželského odcudzenia predovšetkým emocionálne psychické odcudzenie, resp. manželia si neboli nikdy príliš psychicky blízki. Nejakú dobu manželstvo fungovalo. Manželia mali pred sebou spoločné ciele ako napr. založenie rodiny, kúpu bytu či domu, vybudovanie firmy, atď. Neustále spolu smerovali za svojimi snami a cieľmi do chvíle, keď majú obaja pocit, že už nie je čoho spoločne dosiahnuť. A to je aj v prípade, že všetko funguje veľmi dobre.

Veľmi dôležité je si uvedomiť, že aj keď spoločne prežívame voľnočasové aktivity, robíme, čo nás baví, napriek tomu sa nebavíme o našom psychickom svete každého z nás. Tu nastáva problém manželského odcudzenia, kedy si každý žije s vlastnými myšlienkami. Každý z manželstva žije veľmi intenzívne svoj psychický život vo svojej hlave, ale bohužiaľ ho nezdieľajú spoločne.

Vytvárame si domnienky! Nekomunikujeme.

Prečo je to tak dôležité? Každý z nás sa občas nachádza v období, keď má veľa strachov, úzkostí či obáv. Vytvára si rôzne domnienky o náprotivku, ktoré sa veľmi často nezhodujú so skutočnosťou. Niekto sa môže cítiť v manželstve nepochopený, odstrčený, alebo i nemilovaný. Odcudzenie sa pomaly, ale isto vkráda do manželstva.

To, ako sa v manželstve cítime, začneme transformovať navonok. Ak sa napr. niekto cíti v manželstve osamelý, začne si zariaďovať život sám. Nájde si svojich priateľov, svoje koníčky a už nepočíta s tým druhým. V druhom to môže vytvárať predstavu, že ho náprotivok nemá rád, že radšej trávi čas s inými ľuďmi, a aj on sa začne zariaďovať podľa seba. Výsledkom je to, že sa ľudia zásadne odcudzia.

Napraviť manželské odcudzenie? Áno, ide to.

Pokiaľ si navzájom uvedomíme, že sme sa odcudzili a chceme daný vzťah napraviť, je nutné sa o všetkom porozprávať. Je dôležité sa pomaly a nenásilne k sebe vracať. Partneri by si mali nájsť na seba viac času, vziať ceruzku a papier a spoločne sa zamyslieť nad týmito vecami:

–          Čo ich skôr spájalo?

–          Čo ich skôr spoločne bavilo?

–          Kedy spolu boli radi?

–          Kedy spoločne boli spokojní a šťastní?

–          O čom sa mohli vášnivo a dlho baviť?

–          atď.

Čím viac nájdete spoločných tém k hovoru, tým lepšie. Je dôležité sa k týmto veciam vrátiť. Nájsť si pre seba čas a priestor, vypnúť telefóny. Byť len spolu a venovať sa jeden druhému. V tejto fáze je tiež dôležité sa venovať svojim pocitom. To, čo prežívam, ako vnímam vzťah, a pod.

Rozhovor ako určitá platforma

Tento spoločný čas by obaja partneri mali brať ako určitú platformu a dohovoriť sa na určitých pravidlách. Ten, kto hovorí, v žiadnom prípade nebude kritizovať, haniť toho druhého, nebude sa v žiadnom prípade brániť. Hovorí len o sebe, o svojich pocitoch, čo mu vadí, čoho sa bojí. Čomu sa mu vo vzťahu a manželstve nedostáva. Druhý musí byť ochotný dané informácie prijať, aj keď sa ako manželia vzájomne odcudzili. Dotyčný nijako nereaguje, maximálne dá podporu vo forme objatia.

Takýto rozhovor slúži na to, aby sa ľudia spoločne zblížili, aby odstránili bariéry, ktoré sú medzi oboma partnermi, vďaka ktorým došlo k manželskému odcudzeniu. Ak rozhovor bude pre jedného z manželov nepríjemný, môžu debatu prerušiť a dať si nejaký čas, hodiny či dni, aby dané informácie pri debate boli spracované a prijaté. Je dôležité si veci hovoriť, nenechávať si ich pre seba.

Niekedy si ľudia nechávajú veci pre seba len preto, že majú skúsenosť, že niekedy niečo povedali a druhému to vadilo. Na základe tejto skúsenosti si utvorili domnienku, že pre nich druhý nemá dostatočné pochopenie. Je dôležité sa na celý rozhovor pozerať ako na niečo, čo mi pomôže sa vo vzťahu posunúť.

Ak sa vám aj napriek tomu nedarí manželské odcudzenie vyriešiť a neviete si rady, ako ďalej, môžete sa na mňa obrátiť a ja vám rád pomôžem na vašej ceste k zblíženiu.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáre

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů